Przyjecie urodzinowe? Poznaj zasady savoir-vivre!

Przyjecie urodzinowe? Poznaj zasady savoir-vivre!

Często z okazji imienin czy jubileuszu organizowane są różne przyjęcia. To na nich wręczane są prezenty, jest kolacja oraz tańce. Warto wiedzieć jak zachowywać się na takich przyjęciach.

Mile widziana na co dzień jest znajomość zasad savoir vivre. Niestety młodych ludzi często nie ma kto ich nauczyć. Warto jednak znać chociażby te podstawowe, aby się nie skompromitować w towarzystwie. Dlatego właśnie świetną okazją, aby wykazać się znajomością tych zasad jest przyjęcie, bal, studniówka czy również uroczysta kolacja.

Jak już jest się na tym elegancki przyjęciu to z pewnością otrzyma się lampkę szampana. I tutaj nawet sposób trzymania kieliszka ma wpływ na smak trunku. Jest to również kwestia elegancji. Tutaj obowiązuje zasada że kieliszek kiedy podnosi się go do ust powinien być trzymany za nóżkę. Dotyczy to w zasadzie wszystkich schłodzonych trunków, które należy podawać schłodzone. Ciepłe dłonie mogą niepotrzebnie ogrzać trunek i zmienić przez to jego smak. Ponadto trzymanie kieliszka za nóżkę powoduje, że nie zostawia się nieładnych odcisków palców na kieliszku.

Kiedy nalewa się do niego wina, powinien on być lekko pochylony, tak aby nalewany trunek spływał delikatnie po jego ściankach.

Wino musujące oraz szampan najlepiej smakują w długim oraz wąskim kieliszku, który wany bywa fletem. Jego kształt umożliwia otrzymanie niezwykłego aromatu oraz piękny widok bąbelków.

Po toaście następuje często zabawa na parkiecie. Tam nie obowiązuje równouprawnienie. To partner powinien prowadzić w tańcu, nawet jeśli niezbyt dobrze sobie z tym radzi. Mężczyzna na parkiecie powinien być osobą dominującą. To on powinien poprosić partnerkę do tańca, opiekować się nią na parkiecie i po skończonym tańcu obowiązkowo odprowadzić ją na miejsce. Pod żadnym pozorem nie zostawia się Pani samej na parkiecie. Jeśli przez przypadek potrąci się w tańcu inną parę, wówczas to mężczyzna powinien przeprosić drugą parę. Przejawem dobrych manier jest wykonanie pierwszego tańca z osobą, z którą przyszło się na przyjęcie. Potem można poprosić do tańca inną Panią. Nie pyta się o zgodę jej partnera, gdyż to kobieta może sama decydować o tym z kim ma ochotę zatańczyć.

Na przyjęciu Panie oczywiście mają swoje torebki. Gdy jest ona duża to zdecydowanie nie stawia się jej na stole, gdyż to będzie zwyczajnie przeszkadzało, zarówno w konsumpcji jak i w rozmowie. Również na podłodze to nie jest dobre miejsce, zwłaszcza jeśli Pani jest przesądna, ale również ze względów higienicznych. Można torebkę odwiesić na oparcie krzesła jeśli nie będzie przeszkadzała innym gościom ani kelnerom. Jeśli obok jest wolne krzesło to tam można odłożyć torebkę. Jeśli torebka jest mała typu kopertówka wówczas można ją trzymać na kolanach. Na niej można umieścić serwetkę.
To tylko niektóre z zasad obowiązujących na przyjęciach. Warto znać chociaż kilka aby nie popełnić żadnej gafy i nie skompromitować się w towarzystwie.

party-flutes